Sıkca Sorulan Sorular


 Soru: 
Kuzine de fırının da ekmek veya yemeğin altı nasıl pişiyor?

 Cevap:  Kuzinelerde önden baktığınızda  iç kısmında sol , alt ve sağ tarafında boşluklar vardır. Kuzine yandığı zaman ateş bölümünde ateş sol bölümden aşağıya inerek fırının altından dönüp sağdan yukarı doğru bacaya bağlanmaktadır. Ateşin fırının altından geçtiği için ekmek veya tepsi yemeklerinizde altını üst kısımda olduğu gibi eşit olarak pişirmektedir.


 Soru:  Kuzineler de Odunlu kuzine ve Kömürlü kuzine arasındaki fark nedir?

 Cevap:   Odun kuzinelerinde sadece yakıt olarak odun ve odun türü malzemeler yakılmaktadır. Odun kuzinesin de ekmek ve yemekler daha bir lezzetli olmaktadır. Temizliği ise hafta da bir , iki kez kürek yardımı ile boşaltılmaktadır.
Kömür kuzinesinin farkı ise kömür ve odun yakabilmeniz  dilerseniz sadece odun da yakabilirsiniz.Kömür kuzinelerinin diğer farkı ise ateş haznesinin daha kalın duvarlar olması ve 10 kg ağırlığında kalın döküm ızgara ile alt , üst kapak arasında bulunan kül çekmecesine külün boşalması ile , çekip boşaltıp tekrar yerine koyabilirsiniz.

 Soru:  Kuzineler de yaz temizliği yapılır mı?

 Cevap:  Kuzinelerde uzun süre kullanmayacak olduğunuz zamanlar da ateş haznesini n içerisinde kül temizliğini iyice temizlemeniz gerekmektedir. Bunun yanında alt fırın kapağını açık olacak şekilde bırakmalısınız. Kuzinenin sağ alt tarafında bulunan kapağı açık vaziyette size göndermiş olduğumuz aparat ile külünü çekip boşaltmalısınız daha sonrasında kapalı konuma getirip kuzineyi yağmur almayan yerde muhafaza etmelisiniz.

 Soru:  Kuzinelerde kovalımıdır?

 Cevap: Rize kuzinelerinde kova olmamaktadır. Kovalı sobalar emaye ile yapılan fabrikasyon ürünlerdir. Gerçek Karadeniz kuzinelerinde kova olmamaktadır.

 Soru:  Kuzinelerin ısıtma kapasitesi ne kadardır?

 Cevap:  Kuzinelerin ısıtma kapasiteleri ölçülerine göre değişkenlik gösterip kömür kuzineleri ısı kalorisi daha yüksek olduğu için daha fazla alanı ısıtmaktadır. 100 m2 alana kadar rahatlıkla ısıtmaktadır.

 Soru:  Camlı kuzine ve şömine camı nasıl temizlenir?

 Cevap:  Kuzine veya şömine camında eğer is var ise  kapağı açık vaziyette ıslak mendili kuzine içinde küle sürüp camı iyice ovalamalısınız. Sonrasında bu işlemi tekrar yaparak temiz ıslak mendille camda kalan kül lekelerini temizleyebilirsiniz. Ateş camı ilk gün gibi olacaktır.

 Soru:  Kargo teslimatı nasıl olmaktadır?

 Cevap:  Kargo teslimatımız siparişinizin hemen sonrasında hazırlanıp adres bilgileriniz ile kargoya en kısa süre içerisinde (1-2 gün) teslimat edilip kargo takip numarasını müşterilerimiz ile paylaşmaktayız .

 Soru:  Kuzine ilk gün gibi yanmıyor sebebi ne olabilir?

 Cevap:  Kuzine ilk kurulduğu zaman borular temiz olarak kurulmaktadır. Zamanla kurumların doluşup yapışmasından dolayı borularınız dolup kuzinenin çekiş hızı düşmektedir. Kuzinelerde eğer yanma gücü düşer ise borularınız veya bacanız dolmuş olup silinmelidir.

 

 Soru:  Kuzine ölçüleri nasıldır?

 Cevap:  Kuzine ölçüleri 3 boyuttur. Genişlik olarak 65 cm derinlik 50 cm ve genişlik 60 cm derinlik 45 cm olarak bunun yanında daha fazla m2 alanla için genişlik 70 cm derinlik 55 cmdir. Yükseklik olarak odun kuzinelerinde 64 cm kömür kuzinelerinde 70 cmdir.

 Soru:  Kuzine kullanım ömrü ne kadardır?

 Cevap:  Kuzine kullanım ömrü on yıldır , temiz kullanım ve bakımında süre daha da uzun olabilmektedir.

 Soru:  Yağlı kuzine ve Boyalı kuzine arasında olan fark nedir?

 Cevap:  Yağlı kuzineler , kuzineleri makine yağı ile yağlanmakta olup renksiz orijinal sacın kendi rengidir. Boyalı kuzineler ise ısıya dayanıklı boya ile boyanıp kuzine üzerinde kalmaktadır  ve renk seçenekleri mevcuttur.

 Soru:  Camlı kuzine özelliği nedir?

 Cevap:   Camlı kuzineler üst kısımda ateşi görebilmenizi sağlar . Camlar ısıya dayanıklıdır. Alt kısımda ise tepsi yemeklerini yaparken iç kısmınıda görebilmektesiniz.

 

 Soru:  Kuzine özellikleri aynımıdır?

 Cevap:  Kuzineler imal edilirken kullanılan çelik malzemenin kalınlığı  ve kalitesi , bunun yanında iç dizaynında ölçülerin oldukça önemli yeri vardır. Kuzineler de pişirmesi , yanması ve çekişi üretime göre değişkenlik göstermektedir. ( Tüm ürünlerimiz garantilidir.)

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Canlı Destek
Whatsapp üzerinden bize sorun.
Müşteri Temsilcisi
Sorularınız için burdayız
ŞUANDA AKTİF